Quick Links

Useful Links

HMC (the Headmasters' and Headmistresses' Conference) is a professional Association of heads of the world's leading independent schools.

Visit Site

Immanuel College

Staff List

The Board of Governors

  • Professor Anthony Warrens, DM (Oxon), PhD, FRCP, FRCPath, FEBS, FHEA (Chairman)
  • Dr Daphna Atar-Zwillenberg PhD
  • Mrs Mandy Berkman, (Prep School)
  • Mrs Hannah Boyden, BA (Hons)
  • Mrs Lynda Dullop, BA (Hons)
  • Mrs Valerie Eppel, BA (Econ). Hons, ACA (Treasurer)
  • Mrs Annette Koslover, LLB (Hons) (Designated Child Protection Governor)
  • Mr Daniel Levy, (Property)
  • Mrs Erica Marks, BA, Comb Hons, MBA (Compliance)
  • Ms Lucy Marks, MA
  • Mr Neal Menashe, CA (SA)
  • Mrs Michelle Sint, MA (Jewish Life & Learning)
  • Mrs Lisa Zimmerman, (Fundraising)
  • Rabbi Eliezer Zobin, MA, Principal

Rabbinic Advisor

Dayan Ivan Binstock, BSc (Hons)

Clerk to the Governors

Mr Antony Berkin, BA (Hons), FCA, (Bursar)

Secretary to the Governors

Mrs Elaine Essex, Senior School Secretary (Head Master’s Office)

Head Master

Mr Gary Griffin, BA (Soc) Hons

Principal

Rabbi Eliezer Zobin, MA 

Deputy Head: Pastoral Care, Pupil Progress and Wellbeing

Mrs Claire Shooter, BA (Hons), Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection 

Deputy Head: Academic

Mr Barnaby Nemko, MSc, MA

Senior Leadership Team

  • Mr Paul Abrahams, BA (Hons), Director of Academic Operations
  • Mr Lee Rich, BA (Hons), Assistant Head (Teaching Quality and Pupil Learning)
  • Rabbi Danny Baigel, BA (Hons), Director of Jewish Education 
  • Mr Antony Berkin, BA (Hons), FCA, Bursar
  • Ms Laurel Endelman, BA (Hons), MA, Assistant Head: Advanced Intervention and Student Behaviour
  • Mr Richard Felsenstein, BA (Hons), Assistant Head (Community & Communication)
  • Mrs Jo Fleet, BA (Hons), Assistant Head (Transition, Co-Curricular & Careers)
  • Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of Immanuel College Preparatory School
  • Ms Rachelle Hackenbroch, BA (Hons), Director of Human Resources                                
  • Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support

Senior Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School

  • Mrs Claire Shooter, BA (Hons), Designated Senior Leader - Safeguarding and Child Protection
  • Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), Assistant Head (Director of Sixth Form)

Assistant Masters and Mistresses:
Heads of Departments are printed in bold.

Art and Photography

  • Mrs Alison Ardeman, BA (Hons)
  • Miss Susan Ribeiro, BA (Hons), Deputy Head of Art
  • Mrs Dawn Goulde, BA (Hons), MA, Head of Photography
  • Mrs Bettina Jacobs, BA (Hons)
  • Mrs Lesley Peacock, BA (Hons) CertSocSci 
  • Mrs Sara Dryburgh, Art Technician
  • Mr Alex Poirier, BA (Hons), Photography and Media Technician

Business and Economics

  • Mr Ben Freedman, BSc (Hons)
  • Mrs Charlotte Lichman, Bsc (Hons), Head of PSHEE

Computing

Mr Peter MacDonagh, MA, BSc (Hons)

Electronics

Ms Kirsti Cullen, BSc (Hons)

English

  • Mr Gordon Spitz, BA (Hons), MA
  • Ms Naomi Amdurer, BA (Hons), Head of Middle School/Head of Charity & Social Action
  • Ms Laurel Endelman, BA (Hons), MA, Assistant Head: Advanced Intervention and Student Behaviour
  • Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support
  • Mrs Anne Pattinson, BA (Hons), Assistant Head of English, Head of Upper School
  • Mr Greg Broad, MA (Hons), RSA Dip. TEFLA 
  • Mrs Danielle Kestenbaum, BA (Hons)
  • Mrs Sarah Minde, BA (Hons)
  • Miss Alessandra Rivalta , BA (Hons), MA
  • Mr Ben Wolfin, BA (Hons)

Geography

  • Mr Lee Raby, BA (Hons)
  • Mrs Caroline Ezekiel, BSc (Hons), Key Stage Five Geography Coordinator
  • Miss Staycie Domzalski, MSc, BSc (Hons)

History, Government and Politics

  • Mr Geordie Raine, MA, BA (Hons), BEd 
  • Ms Jyoti Atwal, Msc, LLB, Head of Politics
  • Mr Barnaby Nemko, MSc, MA (Deputy Head: Academic)
  • Mr Richard Felsenstein, BA (Hons), Assistant Head (Community & Communication)
  • Mr Lee Rich, BA (Hons), Assistant Head (Teaching Quality and Pupil Learning)
  • Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), Assistant Head (Director of Sixth Form Studies)
  • Mrs Laura Hill, BA (Hons), Government & Politics
  • Mr Liam Suter, BA (Hons), Coordinator of Enrichment, Oxbridge and Partnership, HE Coordinator

Jewish Education

  • Rabbi Danny Baigel, BA (Hons), Director of Jewish Education
  • Mr Richard Felsenstein, BA (Hons), Assistant Head (Community & Communication)
  • Mr Aryeh Richman, BA (Hons), Key Stage Three Jewish Studies Coordinator, NQT Coordinator,Assistant Head of Middle School
  • Mrs Deborah Unsdorfer, BSc (Hons), Head of Lower School Jewish Studies
  • Mr Jonathan Atkins, BA (Hons), Key Stage Five Religious Studies Coordinator
  • Mr Michael Lewis, MA, BA (Hons), Jewish Enrichment Coordinator
  • Mr Bradley Conway, BA (Hons)
  • Rabbi Yitzy Hill, BTL 
  • Ms Chava Nussbaum, BSc, MA
  • Rabbi Eliezer Zobin, MA, Principal
  • Ms Aviva Lyons, MA, Head of Informal Education (promoting Israel Education)
  • Ms Daniella Neifeld, Head of Informal Education (maternity cover)
  • Rabbi Ephraim Levine, Informal Jewish Educator
  • Miss Dalia Herszaft, BA (Hons), Informal Jewish Educator
  • Mrs Sarah Kenigsberg, MSc, Informal Jewish Educator
  • Nethanel Kind, Informal Jewish Educator

Learning Support Department

  • Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support
  • Mrs Vicky Arnold, BA (Hons), Assistant SENCO (with responsibility for the Immanuel College Preparatory School) Joint Head of Year 7 (Girls)
  • Ms Debby Benjamin
  • Mr Greg Broad, MA (Hons), RSA Dip. TEFLA 
  • Miss Amreen Rajulawalla, BA (Hons) 
  • Mrs Sonal Solanki, MSc, BSc (Hons), Learning Support Assistant

  • Mrs Michelle Solomon, Learning Support Assistant

  • Mrs Sheila Tunwell, Learning Support Assistant
  • Mrs Dawn Trober, SP. LSA

Library and Independent Learning

  • Mr Alex Coope, MA, Independent Learning Coordinator 
  • Mrs Laura Samuels, Library Assistant

Mathematics

  • Ms Kalpana Patel, MBA, BA (Hons)
  • Mr Daniel Littlestone, MSc, Second in Department, Head of GCSE Further Mathematics, Assistant Director of Studies: Performance Data Management
  • Mrs Orly Selouk, BEng (Hons), Key Stage Three Mathematics Advisor
  • Mrs Sara Wolman, BSc (Hons), Virtual and E Learning Coordinator 
  • Mrs Ruth Davis, BA (Hons), Key Stage 5 Mathematics and Further Mathematics Coordinator
  • Mr Conrad Cohen, BSc (Hons)
  • Mr Peter Fleeman, BSc (Hons)
  • Mrs Pinki Ojha, BEng, BEd
  • Dr Sapna Somani, MSc, BSc (Hons)
  • Mrs Rosina Abrahams, BSc (Hons), Mathematics Tutor

Media Studies

  • Mr Jonathan Meier, MA (Oxon.)
  • Mrs Dawn Goulde, MBA, BA (Hons)

Modern Foreign Languages

  • Mrs Nicola Fahidi, BA (Hons), Head of Spanish
  • Mr Paul Abrahams, BA (Hons), Director of Academic Operations
  • Ms Naomi Amdurer, BA (Hons), Head of Middle School/ Head of Charity & Social Action
  • Ms Sarah Perlberg, BA (Hons), Head of French, Assistant Head of Upper School
  • Mrs Vardit Sadeh-Ginzburg, MA, BA (Hons), Head of Modern Hebrew
  • Mrs Lili Schonberg, BA (Hons), BSc (Ed) (Hons), Head of Preparatory MFL
  • Mrs Claire Shooter, BA (Hons), Deputy Head: Pastoral 
  • Mrs Deborah Clayden, BA (Hons), French and Spanish
  • Mrs Na’ama Fialkov, Montessori Certified Ivrit
  • Miss Dalia Freedman, BA (Hons), Spanish and French
  • Mrs Tamar Hershko, BA (Hons), Modern Hebrew

Performing Arts

  • Mrs Sara Green, BA (Hons), Head of Drama
  • Mr Stephen Levey, LLB (Hons), Head of Music
  • Mrs Joanna Fleet, BA (Hons), Assistant Head (Transition, Co-curricular and Careers)
  • Ms Lisa Freedman, BEd (Hons)
  • Mr Adam Gooch, BSc (Hons)

Physical Education

  • Mr Philip Monaghan, BA (Hons)
  • Mrs Lorraine Conetta, BEd (Hons), Head of Girls’ PE, Head of Immanuel College Preparatory School PE
  • Mr Robert Hammond, BSc (Hons), Assistant Head of Sixth Form
  • Miss Lauren Burns, BA (Hons) 
  • Mr Nick Freeman, BA (Hons)
  • Mr Adam Gooch, BSc (Hons)
  • Ms Helen Lord, BSc (Hons)
  • Miss Emily Balsam, Sports Assistant

Psychology

  • Mrs Melisa Resnick, MPhil, Head of Sociology
  • Mrs Helen Stephenson-Yankuba, BSc (Hons)

Science

  • Mrs Vanessa McClafferty, BA (Hons), Head of Science
  • Mr Felix Posner, BSc (Hons), Head of Biology, Assistant Director of Studies: Timetable and Curriculum
  • Dr Ben Tabraham, MSci, PhD, BSc (Hons), Head of Chemistry
  • Ms Kirsti Cullen, BSc (Hons), Head of Electronics
  • Mrs Moniza Abbas, BSc (Hons) (maternity cover)
  • Ms Yewande Ajayi, BSc (Hons), MSc
  • Mrs Shahed Alsharifi, BEd (Hons)
  • Mrs Julyanne Burgess, BSc (Hons)
  • Mrs Michelle Sacker, BSc (Hons) (maternity leave)
  • Mr Robert Tunwell, BSc (Hons), Key Stage Three Science Coordinator
  • Mrs Camilla Turze, BSc (Hons) (maternity leave)
  • Mr Mohammad Mushtaq, BSc (Hons)
  • Mr Jonathan Fitzsimmons, Senior Exam Invigilator/ Assistant Science & Engineering Technician
  • Miss Sheena Murphy, BA (Hons), Senior Science Technician
  • Mr Muhummad Rahman, MSC, BSc (Hons), Science Technician

Sociology

Mrs Melisa Resnick, MPhil

Immanuel College Preparatory School

  • Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of Immanuel College Preparatory School, Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS
  • Rabbi Moshe Braham, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School: Director of Jewish Life and Learning
  • Ms Jacyn Fudge, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School and Head of EYFS, Deputy Designated Senior Leader Safeguarding and Child Protection for Preparatory School
  • Mrs Shelley Peysner, LLB (Hons), Preparatory School Administrator

Class Teachers

  • Miss Laura Beer, BA (Hons)
  • Mrs Jill Ducasse, BEd (Hons)                                                                                                   
  • Mrs Katie Fisher, BSc (Hons)
  • Mrs Lara Goldstein, BA (Hons)
  • Mrs Lucy Handelsman, BA (Hons)
  • Mrs Danielle Kingsley BEd (Hons)
  • Mrs Louise Lewis, BEd (Hons)
  • Mrs Miriam Selby, MSc
  • Mr Jonathan Sumroy, BA (Hons)

Jewish Studies

  • Mrs Rochel Levine
  • Miss Nechama Lieberman

Modern Foreign Languages

Mrs Lili Schonberg, BA (Hons), BSc (Ed) (Hons), Head of Preparatory MFL

Music

Mr Lewis Fisher, BA (Hons), ATCL Pianoforte

Physical Education

Mrs Lorraine Conetta, BEd (Hons), Head of Girls’ PE, Head of Immanuel College Preparatory School PE

Teaching Assistants

  • Mrs Gemma Buckland, BSc (Hons)
  • Mrs Niki Cotsen
  • Mrs Talya Sinclair (maternity leave)
  • Miss Claire Franks, BSc (Hons)
  • Mrs Naomi Goldberg, BA (Hons)
  • Mrs Nicole Greenwold, BA (Hons)
  • Miss Vanessa Lawee, BA (Hons)
  • Mrs Jane Marks
  • Mrs Sarah Phillips, Jewish Studies 
  • Miss Hannah Rosenberg, BSc (Hons)
  • Miss Lauren Sherman
  • Mrs Samantha Rosenthal

Breakfast Club Assistants

  • Mrs Pam Young, First Aid Officer
  • Mrs Annette Wright 

Lunch Time / After School Assistants

  • Mrs Hayley Goldman
  • Mrs Leila Peterman
  • Mrs Stephanie Posner

Safeguarding and Child Protection for Senior and Prep School

  • Mrs Claire Shooter, BA (Hons), Deputy Head (Pastoral Care, Pupil Progress and Wellbeing) Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection 
  • Mrs Alexis Gaffin, BEd (Hons) (Cantab.), Head of the Preparatory School, Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School including EYFS
  • Ms Jacyn Fudge, BSc (Hons), Deputy Head of Immanuel College Preparatory School and Head of EYFS, Deputy Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School
  • Mrs Janine Lewinton, BA (Hons), Head of Inclusion and Learning Support, Deputy Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Senior School                 
  • Mr Aryeh Richman, BA (Hons), Key Stage Three Jewish Studies Cooordinator, NQT Coordinator, Assistant Head of Middle School, Deputy Designated Senior Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School                                                            
  • Mrs Sharron Shackell, BA (Hons), Assistant Head (Director of Sixth Form Studies), Deputy Designated Senior Leader - Safeguarding and Child Protection for Senior School                  
  • Mr Jonathan Sumroy, BA (Hons), Deputy Designated Senior Leader – Safeguarding and Child Protection for Preparatory School

Support Staff (For Senior and Prep School)

Administration

  • Mrs Louise Cohen, Administrative Assistant 
  • Mrs Shelley Peysner, LLB (Hons), Preparatory School Administrator
  • Mrs Ann Stern, Sixth Form Administrator
  • Mrs Lisa Fisher, Administrative Assistant
  • Mrs Lesley Gold, Administrative Assistant
  • Mrs Hayley Goldman, Administrative Assistant
  • Mrs Debbie Myers, Administrative Assistant

Admissions

  • Mrs Sarah Greenfield, BA (Hons), Head of Admissions and Marketing
  • Mrs Celia Rabstein, Deputy Head of Admissions

Bursary

  • Mr Antony Berkin, BA (Hons), FCA, Bursar
  • Mr Navnit Popat, Finance Officer
  • Mrs Helen Rowbottom, Sales Ledger Controller
  • Mrs Esther-Shira Glass, Finance Assistant BSc (Hons)

Examinations

  • Mrs Debbie Fitzsimmons, External Examinations Administrator
  • Mr Jonathan Fitzsimmons, Senior Exam Invigilator/ Assistant Science & Engineering Technician

First Aid

  • Mrs Alison Buike, School Nurse
  • Ms Sharon Skidmore, Assistant School Nurse
  • Mrs Pam Young, First Aid Officer

Head Master’s Office

  • Mrs Simone Garfield, PA to the Head Master and Deputy Heads, Safeguarding Administrator
  • Mrs Elaine Essex, Senior School Secretary 
  • Miss Maureen O’Shea, HR Administrator & Administrator in charge of Appointments 
  • Miss Faye Westbrook, BA (Hons), Human Resources & Compliance Officer 

Human Resources

  • Ms Rachelle Hackenbroch, BA (Hons), Director of Human Resources
  • Miss Maureen O’Shea, HR Administrator & Administrator in charge of Appointments 
  • Miss Faye Westbrook, BA (Hons), Human Resources & Compliance Officer 

IT

  • Mr Ashley Shonpal, BA (Hons), Network Manager
  • Mr Pardeep Karwal, IT Support Administrator                                                                             
  • Mr Radostin Yordanov, IT Technician  

Marketing

  • Mrs Sarah Greenfield, BA (Hons), Head of Admissions and Marketing
  • Mr Tom Warner, Marketing Assistant
  • Mrs Rachel Lowy, BA(Hons), Marketing Assistant

Pastoral Office

  • Mrs Rochelle Freedman, Pupil Wellbeing Coordinator & Advisor
  • Mrs Simone Garfield, PA to the Head Master and Deputy Heads, Safeguarding Administrator

Behaviour Support Supervisor

 Mrs Rebecca Brummer, Behaviour Support Supervisor (Pastoral)

Site Team

  • Mr Gary Hanscomb, Director of Estates 
  • Mr Ronald Hanvey, Senior Caretaker
  • Mr Luis Fidalgo, Caretaker
  • Mr Jonathan Kramer, Assistant Caretaker
  • Mr Ernest Rangarira Karumazondo, Caretaker